Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Co je to PR (Ply Rating)?
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

01.06.2022

Co je to PR (Ply Rating)?

U pneumatik s předpokladem většího zatížení můžete najít označení 8PR, 10PR, 12PR, 14PR, 14PR, 16PR... Jedná se o index, který měří schopnost pneumatiky odolat zatížení při daném tlaku. U starších diagonálních pneumatik se PR používal k označení počtu nylonových vrstev, které tvořily bočnici. Tento údaj lze nalézt na zemědělských a průmyslových pneumatikách.

Hodnota vrstvy pneumatiky vyjadřuje pevnost a nosnost pneumatiky. Hodnota vrstvy se velmi přímo promítá do schopností a omezení pneumatiky, zejména pokud jde o nahuštění a nosnost. Pokud plánujete se svým vozidlem tahat, vléct nebo převážet těžké náklady, je znalost hodnoty vrstvy pneumatik nutností.

V dnešní době se hodnota vrstvy pneumatiky častěji vyjadřuje jako "rozsah zatížení". Doby, kdy vnitřní konstrukci pneumatik tvořily bavlněné vrstvy nebo pláty, jsou již dávno pryč, a tak označení vrstvy již nemá přímou souvislost s konstrukcí pneumatiky a počtem vrstev. Díky moderním technologiím a materiálům je možné vytvořit větší pevnost a nosnost pneumatiky bez přidávání vrstev.

Moderní rozsahy zatížení odpovídají dřívějším hodnotám vrstev. Rozsah zatížení je vyjádřen písmenem, přičemž písmena níže v abecedním pořadí odpovídají vyšší pevnosti, s vyšším potenciálem psi (tlak huštění) a vyšší nosnosti.

Zde je vidět, jak hodnocení rozsahu zatížení (vlevo) odpovídá starému systému hodnocení vrstev (vpravo):

B = 4 vrstvy
C = 6 vrstev
D = 8 vrstev
E = 10 vrstev
F =12 vrstev

Pro informovaný a bezpečný výběr pneumatik je nutné znát rozsah zatížení/počet vrstev pneumatik originálního vybavení (OE) Vašeho vozidla. Je třeba dodržet nebo překročit rozsah zatížení/počet vrstev originálních pneumatik.

Dále se zamyslete nad svými plány na tažení nebo přepravu. Je nutné nebo vhodné zvýšit rozsah zatížení/počet vrstev pneumatik OE?

Pokud si nejste jisti nebo chcete poradit, zavolejte našim odborníkům na pneumatiky.

Poznámka:

Pokud na originálních pneumatikách svého vozidla nevidíte informace o rozsahu zatížení/namáhání, je pravděpodobné, že máte metrické pneumatiky P (standardní osobní pneumatiky). Nosnost těchto pneumatik je ve srovnání s metrickými pneumatikami LT omezená a obvykle je vyjádřena vyražením "Light Load", "Standard Load" nebo "Extra Load" na bočnici pneumatiky. Zkontrolujte údaje v příručce k vozidlu, kde je uvedena tažná kapacita (pokud existuje), a zkontrolujte informační nálepku na dveřní stěně na straně řidiče, abyste pochopili cílový tlak v pneumatikách a maximální hmotnost vozidla.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.

Kontakty
(Po-Pá, 9-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz